Branża ogrodnicza

Czy warto działać w branży ogrodniczej?

Posted by

Jeśli interesujesz się roślinami, kochasz się nimi zajmować i o nich czytać, a skrycie marzysz o własnym biznesie, to branża ogrodnicza, będzie idealna dla Ciebie. W paru prostych krokach podpowiemy Ci, jak zacząć działać na rynku, jak prowadzić własny biznes, co w nim sprzedawać, jak zdobyć grono klientów w branży ogrodniczej oraz czy w ogóle warto takie przedsięwzięcie rozkręcać.

Pasja

To jest coś, bez czego kiepsko będzie Ci funkcjonować w tej branży. Pasja wymaga bowiem dużej ilości wiedzy i zamiłowania do tego, co się robi. Osobie, która nie lubi roślin, kwiatków czy ogólnie wszelkich czynności związanych z pracami w ogrodzie, stanowczo odradzamy ten rodzaj sklepu, czy to stacjonarnego czy internetowego. Bo o ile kwestie związane z samym prowadzeniem biznesu jesteś w stanie ogarnąć sam lub ewentualnie zatrudnić odpowiednia osobę na to stanowisko, tak z pasją ogrodniczą będzie trudniej.

Co muszę wiedzieć, zanim otworzę działalność ogrodniczą?

Przede wszystkim, musisz posiadać wiedzę:

  • z zakresu roślin, ich charakterystyki i sposobu pielęgnacji,
  • czym charakteryzują się cebulki roślinne, na każdą porę roku,
  • z zakresu architektury i projektowania ogrodu, przykładowo jeśli klient zapyta jakie rośliny ze sobą najlepiej połączyć w ogrodzie i jakie będą ładnie wyglądały obok siebie,
  • o przyrządach ogrodowych, takich jak filtry czy pompy,
  • o wszelkiego rodzaju chemikaliach, nawozach oraz składzie wody i gleby dla odpowiedniego gatunku roślin,
  • z zakresu rolnictwa ekologicznego, czyli takiej alternatywy dla rolnictwa klasycznego.

Można zatem powiedzieć, że nie każdy nadaje się do prowadzenia sklepu z branży ogrodniczej, gdyż wymaga to naprawdę dużej wiedzy i nie jest to prostym zadaniem.

Przygotowanie

W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jaką formę tego sklepu będziesz prowadzić. Czy będzie to tradycyjny sklep stacjonarny, czy tylko sklep internetowy, a może od razu jedno i drugie? Na początek, prowadzenie sklepu tradycyjnego może się wydawać najlepszym rozwiązaniem, chyba, że masz już doświadczenie w branży internetowej.

Dobrze się zastanów, czym chcesz zajmować się w tej branży

Wydawałoby się, że niby taka prosta rzecz. Skoro interesujesz się branżą ogrodniczą, powinieneś wiedzieć, co chcesz w niej robić. Jednak nie do końca tak jest. Jest to tematyka niesamowicie obszerna i ciężko dokładnie sprecyzować, na czym skupić swoją uwagę. Najlepiej rozpocząć od sklepu, stoiska, bądź centra ogrodniczego z okrojonym rodzajowo towarem.

kwiaty, biznes ogrodniczy, sklep ogrodniczy, rośliny
Źródło: pixabay.com

Największy problem? – zezwolenia

Założenie działalności w branży ogrodniczej, wymaga czegoś więcej, niż tylko złożenia wniosku CEIDG-1, czyli zarejestrowania działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przede wszystkim, trzeba uzyskać masę pozwoleń, jeśli np. chcemy sprzedawać nasiona, musimy mieć koncesję na obrót materiałem siewnym, a jeśli chcemy handlować nawozami i różnymi innymi chemikaliami, potrzebujemy koncesji na obrót środkami ochrony roślin.

Kursy dla pracowników

Chcąc zatrudnić osoby na stanowisku sprzedawcy środków ochrony roślin, musisz im opłacić kurs, dzięki któremu uzyskają specjalne świadectwo. Jest ono ważne przez 5 lat, a jego koszt nie jest wielki, gdyż są to sumy rzędu około 200zł. Jeśli będąc właścicielem firmy, masz zamiar pracować, obsługując klientów, również musisz posiadać takie świadectwo.

Współpraca

Oprócz zezwoleń, trzeba nawiązać współpracę z dostawcami rzeczy, którymi chcemy handlować w naszym sklepie lub na targu. Od samego początku warto budować siatkę kontaktów, bo tak naprawdę, nigdy nie wiadomo, kto może nam się przydać i czyjej pomocy będziemy potrzebowali. Pamiętaj jednak, by towar i dostawców wybierać mądrze, gdyż później musisz to wszystko sprzedać!

Jak wielkie są koszty takiego biznesu?

Jeśli otwieramy sklep tradycyjny, to głównym kosztem jest wynajęcie odpowiedniego lokalu. Musi mieć określona powierzchnie handlową, plus część magazynową. Najlepiej jest wynająć lokal za kwotę 2-3 tysiące. Nie ma sensu na samym początku budować i generować dodatkowe, ogromne koszty. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na remont i dostosowanie lokalu do wymogów sklepu z branży ogrodniczej. Trzeba go wyposażyć w odpowiednie regały, półki, ozdoby i oczywiście ladę sklepową z kasą. Warto również pamiętać o zakupie samochodu do rozwożenia i przywożenia towaru.

Tak naprawdę, jeśli nie jesteś pasjonatem ogrodnictwa, musisz się dwa razy zastanowić, czy akurat ten rodzaj prowadzenia biznesu jest dla Ciebie.

Źródło:

  • Jerzy Auksztol, Magdalena Chomuszko, Marta Polit-Szychalewska, Poradnik przedsiębiorcy, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.