Branża budowlana

Branża budowlana w Polsce – analiza rynku

Posted by

Od paru lat, można zaobserwować bardzo duży rozwój branży budowlanej w naszym kraju. Jest to głównie związane z polepszeniem się sytuacji społeczno – gospodarczej w minionej dekadzie. Dodatkowo, warto podkreślić, że prognozy ekonomiczne na następne lata są niesamowicie optymistyczne.

Budowlany boom

Przez ostatnie dziesięć lat branża budowlana przeżywa prawdziwy rozkwit. Jest zapotrzebowanie na coraz więcej domów, mieszkań, dróg i autostrad. Minioną dekadę najlepiej ocenili młodsi przedsiębiorcy, których firmy powstały maksymalnie do 5 lat wstecz. Trochę gorzej oceniły ją osoby, które prowadzą firmę dłużej niż oni. Wpływ na ich ocenę mógł mieć kryzys, który dotknął branżę budowlaną.

Budownictwo przemysłowe

Pomimo iż generuje ogromne zyski, przez miniona dekadę przechodziło słabszy okres. Występujące duże starty, były spowodowane niekorzystnie zmieniającym się prawem, które skutecznie odstraszało inwestorów i kontrahentów. Co ciekawe, budownictwo przemysłowe odnotowało wzrost zarówno popytu, jak i podaży. Dzięki temu, na rynku pojawiają się nowi przedsiębiorcy, oferujący wyspecjalizowane usługi w zakresie branży budowlanej.

Zakres budownictwa przemysłowego

Jest bardzo szeroki i obejmuje:

  • budowę rurociągów,
  • budowę budynków przemysłowych, w tym fabryk i wszelkiego rodzaju magazynów,
  • inwestycje związane z energetyką i budową w tym zakresie

Nie sprzyjający system fiskalny

Od lat mówi się, że system fiskalny w Polsce jest bardzo niekorzystny dla inwestorów i osób, które chcą zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w branży budowlanej. Nic więc dziwnego, że część osób związanych z budownictwem ucieka za granicę, chcąc uniknąć niesprzyjających, bardzo wysokich opłat, jakimi są np. składki ZUS czy podatki.

Budownictwo indywidualne – czyli kupić mieszkanie czy budować dom?

To dylemat, z którym zmaga się bardzo dużo młodych osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na wspólnej drodze życia. Standardowym problemem jest pytanie, co się bardziej opłaca? Co prawda wszystko ma swoje plusy i minusy, jednak w ostatniej dekadzie, to właśnie budownictwo indywidualne napędzało branżę budowlaną. Jak wynika ze statystyk, Polacy preferują budowę własnego domu.

budowanie, budownictwo indywidualne, plac budowy
Źródło: pixabay.com

Dom na miarę możliwości

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów jednorodzinnych. Trend z domami dużymi, wielopokoleniowymi powoli wygasa. Czym jest to spowodowane? Zapewne kosztami budowy i późniejszego utrzymania, gdyż o wiele łatwiej zadbać o dom do 100 metrów kwadratowych, niż taki, który ma 250 metrów kwadratowych. Jeśli doliczyć do tego koszt działki, to wychodzi całkiem konkretna inwestycja.

Postęp technologiczny

Cała branża budowlana przeżywa rozkwit, niezależnie od tego, co jest budowane i w jakim stylu. Trzeba jednak docenić postęp technologiczny, jaki możemy zaobserwować w naszym kraju. Takie nowoczesne, budowlane rozwiązania napędzają cała koniunkturę branży i podnoszą jej renomę na całym świecie. Obecnie, polscy fachowcy są bardzo cenieni na całym świecie i rozchwytywani, niezależnie do jakiego kraju pojadą pracować.

Budownictwo i … zabezpieczenia

Warto jednak poruszyć jeszcze jedną, kluczową kwestię, a mianowicie zabezpieczenia budowy. Tutaj również możemy zauważyć ogromny postęp, co dla całej branży przynosi same korzyści. Przecież bezpieczeństwo osób pracujących na budowach jest priorytetem, dlatego warto zainwestować w nowoczesne technologie, niezależnie od tego, co się buduje.

Brak kadry- kluczowym problemem branży budowlanej

Jednym z największych wyzwań tej branży jest brak wykwalifikowanych i profesjonalnych pracowników. Już teraz można zaobserwować małą ilość firm podwykonawczych, które stanowiły silę napędową budownictwa. Prawdopodobnie jest to spowodowane niskim wynagrodzeniem oraz brakiem perspektyw rozwoju, stąd większość fachowców wyjeżdża poza granice kraju. Chcąc zachować równowagę, firmy muszą szukać innych rozwiązań i nowoczesnych technologi, by poradzić sobie z tym problemem.

Branża budowlana w Polsce rozwija się szybko, a z każdym rokiem, jest to coraz bardziej widoczne. W perspektywie paru przyszłych lat, szacuje się wzrost popytu na usługi z branży budowlanej.

Źródło:

  • Mirosława Popek, Bożena Wapińska, Budownictwo ogólne. Podręcznik, WSiP, 2019.

One comment

  1. Super ciekawy i pomocny artykuł. Widzę, że strona się rozwija i ma potencjał. Będę tutaj częściej zaglądać. Czekam na więcej. Pozdrawiam. Jarek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.